Metallized Polyester Film Capacitor PANASONIC ECQE2224KF Non Inductive Flame Retardant Epoxy Coating
Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 220nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : ±10% 250V 220nF -40℃~+105℃ Metallized Polyester Through Hole,P=10mm Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : ECQE2224KF
Model Number : ECQE2224KF
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Dielectric: Metallized Polyester Film
  • Construction: Non-inductive
  • Coating: Flame retardant epoxy resin
  • Compliance: RoHS directive compliant
  • Special Note: Contact factory for applications like CDI, ignitor, etc.
Technical Specifications
ECQE(F)Metallized Polyester Film, Non-inductive100 V.DC0.56 F to 10.0 F (E12)5 %(J), 10 %(K) 40 C to +105 C< 1.0 % (20 C, 1 kHz)Rated volt. (V.DC)150 %, 60 sC < 0.33 F : IR > 9000 M (20 C, 100 V.DC, 60 s)
C > 0.33 F : IR > 3000 M F