Microcomputer Ceramic Resonator KYX KZA24000 Featuring 24 MHz Frequency and Stable Performance
Contact Now
Frequency : 24MHz
Operating Temperature : -20℃~+70℃
Frequency Stability : 5000ppm
Normal temperature Frequency Tolerance : 3000ppm
Resonant Impedance : 30Ω
Description : 24MHz 5000ppm 3000ppm 30Ω Through Hole,P=5mm Resonators RoHS
Mfr. Part # : KZA24000
Model Number : KZA24000
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Kaiyuexiang ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Epoxy Resin coating, Sn plated on Cu terminals
  • Original Model: KZA24000
Technical Specifications
ItemRequirements
Product NameCeramic Resonator
Product ModelZTA/24.000MHZ
Original ModelKZA24000
Oscillation Frequency (Fosc)24.000 MHz
Frequency ToleranceFosc0.1%0.3% (MAX)
Resonator Impedance30 (MAX)
Operating Temp. Range-20~+70
Temperature Stability0.5% (MAX) (-40~+85)
Insulation Resistance100M min (D.C. 100V)
Aging (10 years)0.3%
Storage Temp. Range-40~+85
Test Temp.&Humi. Condition+10~+30, 40%~80%
Lead StrengthNo mechanical damage; meets Table 1 values.
SolderabilitySolder coverage 90% of terminal surface.
Storage in High Temp. (85, 100h)Measured values shall meet Table 1.
Storage in Low Temp. (-25, 100h)Measured values shall meet Table 1.
Humidity (402, 90~95%RH, 100h)Measured values shall meet Table 1.
Thermal Shock (-55 to +85, 5 cycles)Measured values shall meet Table 1.
Resistance to Soldering Heat (2655, 101s)Measured values shall meet Table 1.
Random Drop (1m height, 3 times)Measured values shall meet Table 1.
Vibration (10 Hz to 55 Hz, 1.5mm amplitude, 3 axial directions, 1 hour/direction)Measured values shall meet Table 1.
Composite Temp/Humidity Cycle Test (10 cycles)Measured values shall meet Table 1.
Table 1 Limit Value - Oscillation Frequency (Fosc)0.3%
Table 1 Limit Value - Resonator Impedance10
2410121633_KYX-KZA24000_C19076930.pdf
Quality Microcomputer Ceramic Resonator KYX KZA24000 Featuring 24 MHz Frequency and Stable Performance for sale
Microcomputer Ceramic Resonator KYX KZA24000 Featuring 24 MHz Frequency and Stable Performance Images