Contact Now
Frequency : 2MHz
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Built - in Load Capacitance : 15pF
Resonant Impedance : 100Ω
Description : 2MHz 15pF 100Ω SMD6030-3P Resonators RoHS
Mfr. Part # : ECS-CTP-2.00-15-TR
Model Number : ECS-CTP-2.00-15-TR
Package : SMD6030-3P
Contact Now
ECS-CTP SMD Ceramic Resonator
Product Attributes
  • Brand: ECS
  • Model Series: ECS-CTP
  • Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: MSL 1
Technical Specifications
ParameterConditionsECS-CTPUnitsMinTypMax
Frequency1.84 ~ 12.00 MHzMHz1.8412.00
Frequency Tolerance @ +25C% 0.5
Frequency Stability Over -40 ~ +85C1.84 ~ 8.00 MHz% 0.3
8.01 ~ 12.00 MHz% 0.2
Equivalent Series Resistance (ESR)1.84 ~ 2.99 MHz100
3.0 ~ 3.49 MHz50
3.5 ~ 12.00 MHz30
Built-In Capacitors (20% Tolerance)1.84 ~ 8.00 MHzpF30
8.01 ~ 12.0 MHzpF15
Withstanding VoltageDC, 5 s Max.V100
Voltage RatingDC VoltageV6
Voltage RatingAC VoltageVp-p15
Insulation Resistance10V, 1 Min.M500
Operating TemperatureToprC-40+85
Storage TemperatureTstgC-55+85
Aging (First Year)@ +25C 3C%0.1
Part Numbering Guide
Example: ECS-CTP-8.00-30-TR (TR = Tape & Reel, 4K/Reel)
Developed Frequencies: 2.00 MHz, 3.58 MHz, 3.68 MHz, 4.00 MHz, 4.19 MHz, 8.00 MHz
Built-in Capacitance Options: 30 pF, 15 pF (Standard); 10 pF, 22 pF, 33 pF, 39 pF (Custom, contact ECS)
Dimensions
Package: 6.0 x 3.0 mm