Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 100nF
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 100nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A104JD5L00A00A
Model Number : W222A104JD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: WEIDY ()
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Outer Packaging: Flame-retardant epoxy resin (UL94V-0)
  • Certifications: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Supplier: Shenzhen Weidy Industrial Development Co., Ltd.
Technical Specifications
ParameterSpecification
Product TypeMetallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
Model SeriesW22
Capacitance Range0.0001F ~ 1.0F
Rated Voltage (DC)63V, 100V, 250V, 400V
Capacitance Tolerance5% (J), 10% (K)
Operating Temperature Range-55 to 105
Rated Temperature85
Climate Category55/105/21
Dielectric Withstand Voltage1.4UR (5s)
Dissipation Factor (tan )1.0% (20, 1KHz)
Insulation ResistanceUR100V: 15000M (CR0.33F); 5000S (CR>0.33F) (20, 10V, 1min)
UR>100V: 15000M (CR0.33F); 5000S (CR>0.33F) (20, 100V, 1min)
Lead Strength (Tensile)0.3d0.5: 5N; 0.5d0.8: 10N; 0.8d1.25: 20N (101 sec)
Solderability2355, 2.0s0.5s
Resistance to Soldering Heat2605, 10s1s (Capacitance change: 2%, tan change: 0.3%)
Vibration10~500Hz, 0.75mm amplitude or 98m/s acceleration, 2 hours per direction, 6 hours total
Impact4000 cycles, 390m/s, 6ms pulse duration
Product Coding RuleExample: W222A104JD5L00A00A
W22: Series Code
2: Rated Voltage Code (e.g., 250V)
A: Rated Voltage Suffix
104: Capacitance Value (10 x 10^4 pF = 0.1F)
J: Capacitance Tolerance (5%)
D: Lead Pitch (e.g., 5.0mm)
5: Lead Diameter/Axial Product Length Code
L00A00A: Internal Feature Code
Dimensions (Example: W222A104JD5L00A00A)Capacitance: 0.1F, Rated Voltage: 250V, Lead Pitch: 5.0mm, Max W: 7.5mm, Max H: 7.5mm, Max T: 4.5mm