Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 68nF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 68nF ±10% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A683KD5L00A00A
Model Number : W222A683KD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: WEIDY ()
  • Product Name: Metallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Encapsulation: Flame-retardant Epoxy Resin (UL94V-0)
  • Reference Standards: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Certifications: UL94V-0 (for encapsulation)
Technical Specifications
W222A683KD5L00A00AWDQV-683K-P50.0681005.0 0.57.5 x 7.0 x 4.010% (K)0.5 / 1
ParameterSpecification
Climate Category55/105/21
Rated Temperature85
Operating Temperature Range-55105
Capacitance Range0.0001F~1.0F
Dielectric Strength1.4UR (5s)
Dissipation Factor (tan )1.0% (20, 1KHz)
Insulation Resistance15000M (CR0.33F, UR100V, 20, 10V, 1min)
5000S (CR>0.33F, UR100V, 20, 10V, 1min)
15000M (CR0.33F, UR>100V, 20, 100V, 1min)
5000S (CR>0.33F, UR>100V, 20, 100V, 1min)
Lead Strength (Tensile)0.3d0.5: 5N
0.5d0.8: 10N
0.8d1.25: 20N
Lead Strength (Bending)0.3d0.5: 2.5N
0.5d0.8: 5N
0.8d1.25: 10N
Solderability2355, 2.0s0.5s
Withstanding Soldering Heat2605, 10s1s (Capacitance change: 2%, tan change: 0.3%)
Vibration10500Hz, 0.75mm or 98m/s