W222A105JD5L00A0JA Miniaturized Metallized Polyester Film Capacitor with Flame Retardant Epoxy Resin
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 1uF
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 1uF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A105JD5L00A0JA
Model Number : W222A105JD5L00A0JA
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: WDI
  • Product Type: Metallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
  • Model Series: W22
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Outer Encapsulation: Flame-retardant epoxy resin (UL94V-0)
  • Certifications: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Origin: Shenzhen, China (implied by supplier information)
Technical Specifications
W222A105JD5L00A0JAWDQV-105J-P51.0100±5% (J)5.0 ±0.50.56.512.07.5
55/105/2185-55 to 1051.4UR (5s)≤1.0% (20°C, 1KHz)≥15000MΩ (CR≤0.33µF) / ≥5000S (CR>0.33µF)0.3-0.5mm: 5N
0.5-0.8mm: 10N
0.8-1.25mm: 20N
0.3-0.5mm: 2.5N
0.5-0.8mm: 5N
0.8-1.25mm: 10N
ΔC/C: ≤±2%
Δtanδ: ≤0.3%
Rapid Temperature ChangeVibrationShockStable Humidity (21 days)Marking Description
ΔC/C: ≤±5%
Δtanδ: ≤0.3%
Insulation Resistance: ≥50% of initial
10-500Hz, 0.75mm or 98m/s²4000 cycles, 390m/s², 6msΔC/C: ≤±5%
Δtanδ: ≤0.5%