Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 680pF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 680pF ±10% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A681KD5L00A00A
Model Number : W222A681KD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Weidy ()
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Outer Encapsulation: Flame-retardant epoxy resin (UL94V-0)
  • Certifications: Refer to product coding rules for potential X1/X2/Y2 certifications.
Technical Specifications
W222A681KD5L00A00AWDQV-681K-P50.000681005.00.510% (K)7.5 x 6.5 x 4.0
ParameterSpecification
Product NameMetallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
Applicable StandardsGB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
Climate Category55/105/21
Rated Temperature85
Operating Temperature Range-55 to 105 (+85 to 105: decreasing factor 1.25% per for VR(dc))
Rated Voltage63V, 100V, 250V, 400V
Capacitance Range0.0001F to 1.0F
Capacitance Tolerance5% (J); 10% (K)
Withstand Voltage1.4UR (5s)
Dissipation Factor (tan )1.0% (20, 1KHz)
Insulation ResistanceUR100V: 15000M; CR0.33F: 5000S; CR0.33F (20, 10V, 1min)
UR100V: 15000M; CR0.33F: 5000S; CR0.33F (20, 100V, 1min)
Lead Strength (Tensile)0.3d0.5: 5N; 0.5d0.8: 10N; 0.8d1.25: 20N (Duration: 101 sec)
Lead Strength (Bending)0.3d0.5: 2.5N; 0.5d0.8: 5N; 0.8d1.25: 10N (Two bends in each direction)
Solderability2355, 2.0s0.5s
Resistance to Soldering Heat2605, 10s1s (Capacitance change: 2%; Dissipation change: 0.3% at 1KHZ)
Temperature Cycling-55 to +105, 5 cycles (Capacitance change: 5%; Dissipation change: 0.3% at 1KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial)
Vibration10 to 500Hz, 0.75mm amplitude or 98m/s acceleration (Capacitance change: 5%; Dissipation change: 0.3% at 1KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial)
Impact4000 cycles, 390m/s, 6ms pulse duration
Dry Heat+105, 16 hours (Capacitance change: 5%; Dissipation change: 0.3% at 1KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial)
Cold-55, 2 hours
Low Pressure8.5KPa, 1 hour (Rated voltage applied during the last minute)
Steady State Damp Heat402, 93+2/-3 %, 21 days (Capacitance change: 5%; Dissipation change: 0.5% at 1KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial)