Capacitor WIMA MKS2D031001A00JSSD Polyester Film with High Volume Capacitance Ratio and Self Healing
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 100nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : MKS2D031001A00JSSD
Model Number : MKS2D031001A00JSSD
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
WIMA MKS 2 Metallized Polyester (PET) Capacitors
The WIMA MKS 2 series offers metallized polyester (PET) capacitors in a 5 mm pitch (PCM), designed for general DC applications. These capacitors provide a high volume/capacitance ratio, self-healing properties, and are AEC-Q200 qualified and RoHS compliant. They are suitable for by-pass, blocking, coupling, decoupling, and timing functions.
Product Attributes
  • Brand: WIMA
  • Material: Metallized Polyester (PET)
  • Dielectric: Polyethylene-terephthalate (PET) film
  • Encapsulation: Solvent-resistant, flame-retardant plastic case with epoxy resin seal, UL 94 V-0