Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 150nF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 150nF ±10% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A154KD5L00A00A
Model Number : W222A154KD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Weidy ()
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Outer Encapsulation: Flame-retardant Epoxy Resin (UL94V-0)
  • Reference Standards: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Origin: China (implied by supplier information)
Technical Specifications
W222A154KD5L00A00AWDQV-154K-P50.1510010% (K)5.00.57.5 x 7.5 x 4.5
55/105/2185-55 to 1050.0001 to 1.01.0% (at 1KHz)5000S (CR0.33F) / 15000M (CR>0.33F)5 to 20 (depending on diameter)2.5 to 10 (depending on diameter)
Test ConditionParameterLimit
Solderability (IEC 68-2-20)Soldering Temperature2355
Immersion Time2.0s0.5s
Resistance to Soldering Heat (IEC 68-2-20)Soldering Temperature2605
Immersion Time10s1s
Capacitance Change (C/C) 2%
Loss Change (tan ) 0.3% (at 1 KHZ)
Temperature Cycling (IEC 68-2-14)Capacitance Change (C/C) 5%
Insulation Resistance 50% of initial measurement
Damp Heat (Steady State, IEC 68-2-3)Temperature402
Humidity93 +2/-3 %
Duration21 Days
Capacitance Change (C/C) 5%
Loss Change (tan ) 0.5% (at 1 KHZ)