Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 5.6nF
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 5.6nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W242A562JD2TAAA4JA
Model Number : W242A562JD2TAAA4JA
Package : Through Hole,P=5mm
Product Attributes
  • Brand: Weidy ()
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Certifications: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Origin: China ()
Technical Specifications
ParameterSpecification
Product NameMetallized Polyester Film Capacitor (Small Box Type)
Climatic Category55/105/21
Rated Temperature85
Operating Temperature Range-55 to +105 (+85 to 105: decreasing factor 1.25% per for VR(dc))
Capacitance Range0.001F to 1.0F (20, 1KHz)
Capacitance Tolerance5% (J); 10% (K)
Withstand Voltage1.4UR (5s)
Voltage Rise Rate100V/s, Cut-off Current: 5mA
Dissipation Factor (tan)1.0% (20, 1KHz)
Insulation ResistanceUR100V: 15000M (CR0.33F); 5000S (CR>0.33F) (20, 10V, 1min)
Insulation ResistanceUR>100V: 15000M (CR0.33F); 5000S (CR>0.33F) (20, 100V, 1min)
Lead Strength (Tensile)0.3d0.5: 5N; 0.5d0.8: 10N; 0.8d1.25: 20N (Duration: 101 sec)
Solderability (IEC 68-2-20)Solder Bath Temp: 2355, Immersion Time: 2.0s0.5s
Resistance to Soldering Heat (IEC 68-2-20)Solder Bath Temp: 2605, Immersion Time: 10s1s (Immersion depth 2+0/-0.5mm from mounting surface, with 1.5mm0.5mm insulating shield)
Capacitance Change (Soldering Heat) C/C : 2%
Dissipation Change (Soldering Heat)tan : 0.3% at 1 KHZ
Rapid Change of Temperature (IEC 68-2-14)Temp: -55 to +105, Duration: 30min, Cycles: 5. Capacitance Change: 5%, Dissipation Change: 0.3% at 1 KHZ, Insulation Resistance: 50% of initial
Vibration (IEC 68-2-6)Freq: 10-500Hz, Duration: 6 hours (2 hrs/direction), Amplitude: 0.75mm or Acceleration: 98m/s
Impact (IEC 68-2-29)Impacts: 4000, Acceleration: 390m/s, Pulse Duration: 6ms
Dry Heat (IEC 68-2-2)Temp: +105, Duration: 16 hours. Capacitance Change: 5%, Dissipation Change: 0.3% at 1 KHZ, Insulation Resistance: 50% of initial
Cold (IEC 68-2-1)Temp: -55, Duration: 2 hours
Damp Heat (IEC 68-2-3)Temp: 402, Humidity: 93 +2/-3 %, Duration: 21 days. Capacitance Change: 5%, Dissipation Change: 0.5% at 1 KHZ, Insulation Resistance: 50% of initial
Product Dimensions (Example: W242A562JD2TAAA4JA)CAP: 0.0056uF, R.V: 100V, W: 7.2mm, H: 6.5mm, T: 2.5mm, P: 5.0mm, S: 0.5mm, d: 1mm, L0: 7.2mm
Example Product Code Breakdown (W242A562JD2TAAA4JA)W24 (CL23B Series), 2 (100V), 562 (5.6nF), J (5%), D (5.0mm Pitch), 2 (CU 0.8 Lead), T (Taped Packaging), AAAAJA (Internal Code)