Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 560pF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 560pF ±10% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A561KD5L00A00A
Model Number : W222A561KD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Specification Approval for Metallized Polyester Film Capacitors (Miniaturized)
Product Attributes
  • Brand: WDI ()
  • Product Type: Metallized Polyester Film Capacitors (Miniaturized)
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Outer Encapsulation: Flame-retardant epoxy resin (UL94V-0)
  • Supplier: Shenzhen Weidy Industrial Development Co., Ltd.
Technical Specifications
W222A561KD5L00A00AWDQV-561K-P50.00056100±10% (K)5.00.57.57.54.55.0 ±0.5
General Technical Parameters
ParameterSpecification
Product NameMetallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
Applicable StandardsGB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
Climatic Category55/105/21
Rated Temperature85℃
Operating Temperature Range-55℃ to +105℃
Rated Voltage63V, 100V, 250V, 400V
Capacitance Range0.0001μF to 1.0μF
Capacitance Tolerance±5% (J); ±10% (K)
Withstand Voltage1.4UR (5s)
Dissipation Factor (tan δ)≤1.0% (20℃, 1KHz)
Insulation ResistanceUR≤100V: ≥15000MΩ; CR≤0.33μF: ≥5000S; CR>0.33μF (20℃, 10V, 1min)
UR>100V: ≥15000MΩ; CR≤0.33μF: ≥5000S; CR>0.33μF (20℃, 100V, 1min)
Lead Strength (Tensile)0.3<d≤0.5: 5N; 0.5<d≤0.8: 10N; 0.8<d≤1.25: 20N (duration: 10±1s)
Lead Strength (Bending)0.3<d≤0.5: 2.5N; 0.5<d≤0.8: 5N; 0.8<d≤1.25: 10N (two bends in each direction)
Solderability235℃±5℃, 2.0s±0.5s (good tinning on lead surface)
Vibration10-500Hz, 0.75mm amplitude or 98m/s² acceleration (6 hours total)
Impact4000 cycles, 390m/s² acceleration, 6ms pulse duration
Cold-55℃, 2 hours
Low Pressure15-35℃, 8.5KPa, 1 hour (Rated voltage applied during the last minute of the test cycle)