Contact Now
Capacitance : 470nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 470nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole P=20mm
Mfr. Part # : CFC2J474JI1ID50D6100
Model Number : CFC2J474JI1ID50D6100
Package : Through Hole,P=20mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DONGGUAN DERSONIC ELECTRONIC CO., LTD.
  • Origin: PRC
  • Material: Metallized polypropylene film
  • Certifications: RoHS 2.0, Halogen-free, REACH, UL94/V-0
Technical Specifications
SpecificationValueNotes
Part No.CBB21 474J630V
Reference StandardGB/T 10190 (IEC 60384-16)
Climatic Category40/105/21
Rated Temperature85
Rated Voltage (UR)630V
Voltage Proof1008VDC5s, PASS (Cut off Current 10mA, ARC=OFF, Voltage raising time 5-10s)
Capacitance0.47UF 5% @ 1kHz 1.0V, 20.0
Tangent of loss angle (tan)0.001 max @ 1kHz 1.0V, 20.0
0.002 max @ 10kHz, 1.0V, 20.0
0.006 max @ 100kHz, 1.0V, 20.0
Insulation Resistance63830M min @ 100V 1min
Maximum Pulse Rise Time (dV/dt)400V/usNote: If the working voltage (U) is lower than the rated voltage (UR), the capacitor can be worked at a higher dV/dt. In this case, the maximum allowed dV/dt is obtain by multiplying the above value with UR/U.
Dimensions (L x W x T)24.0 x 12.0 x 5.5 mm(L24/21.5*12*5.5)
Lead Spacing20.00 mm
Lead Diameter (d)0.8 mm