Miniaturized Metalized Polyester Film Capacitor WEIDY W222A393JD5L00A00A with 100 Volt Rated Voltage
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 39nF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 39nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A393JD5L00A00A
Model Number : W222A393JD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Metalized Polyester Film Capacitor (Miniaturized) Specification Approval
Product Attributes
  • Brand: WEIDY ()
  • Material: Metalized Polyester Film
  • Outer Encapsulation: Flame-retardant epoxy resin (UL94V-0)
  • Certifications: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Origin: China (implied by company location)
Technical Specifications
W222A393JD5L00A00AWDQV-393J-P50.0391005.00.57.07.54.55% (J)85-55 to 1051.0% (at 1KHz)15000M (CR0.33F) or 5000S (CR>0.33F)1.4UR
Product Characteristics
  • Product Name: Metalized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
  • Climatic Category: 55/105/21
  • Capacitance Range: 0.0001F~1.0F
  • Lead Strength: Tested according to IEC 68-2-21
  • Solderability: Tested according to IEC 68-2-20
  • Resistance to Soldering Heat: Tested according to IEC 68-2-20
  • Rapid Change of Temperature: Tested according to IEC 68-2-14
  • Vibration: Tested according to IEC 68-2-6
  • Impact: Tested according to IEC 68-2-29
  • Climate Sequence: Dry Heat, Cold, Low Pressure, Cyclic Damp Heat
  • Damp Heat (Steady State): Tested according to IEC 68-2-3
Marking Description
Markings include nominal capacitance (e.g., 393J), rated voltage (e.g., 100V), capacitance tolerance, and manufacturer information.
Packaging Dimensions
  • Bulk Inner Box: L: 280mm, W: 225mm, H: 120mm
  • Bulk Outer Box: L: 480mm, W: 320mm, H: 280mm
  • Taped Outer Box: L: 640mm, W: 360mm, H: 290mm
  • Taped Inner Box: A: 50mm, B: 320mm, C: 330mm