Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 1nF
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 1nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W242A102JD2TAAA4JA
Model Number : W242A102JD2TAAA4JA
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Product Name: Metallized Polyester Film Capacitor (Small Box Type)
  • Reference Standards: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Atmospheric Conditions: IEC 68-1 Standard Atmospheric Conditions, Reference Conditions
  • Certifications: Not explicitly mentioned in the provided text.
  • Origin: Not explicitly mentioned in the provided text.
  • Color: Not explicitly mentioned in the provided text.
Technical Specifications
W242A102JD2TAAA4JACL23B-100V-102J0.00110017.26.52.55.0/0.555/105/2185-551055% (J), 10% (K)1.4UR (5s)1.0UR100V 15000M (CR0.33F), 5000S (CR>0.33F); UR>100V 15000M (CR0.33F), 5000S (CR>0.33F)
Test ItemStandardConditionsAcceptance Criteria
SolderabilityIEC 68-2-202355, 2.0s0.5sLeads well tinned
Resistance to Soldering HeatIEC 68-2-202605, 10s1s (Immersion depth 2+0/-0.5mm from mounting surface) C/C : 2%; tan : 0.3% at 1 KHZ
Rapid Change of TemperatureIEC 68-2-14 A -55; B +105 (30min duration, 5 cycles) C/C : 5%; tan : 0.3% at 1 KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial measurement
VibrationIEC 68-2-610500Hz, 0.75mm amplitude or 98m/s acceleration (whichever is less severe), 2 hours per direction, 6 hours totalNo visible damage or loosening
ShockIEC 68-2-294000 shocks, 390m/s, 6ms pulse durationNo visible damage or loosening
Dry HeatIEC 68-2-2+105, 16 hoursNo permanent breakdown or arcing, no visible damage, clear marking; C/C : 5%; tan : 0.3% at 1 KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial measurement
ColdIEC 68-2-1-55, 2 hoursN/A
Low PressureIEC 68-2-131535, 8.5KPa, 1 hour (Rated voltage applied during last minute)N/A
Stable Damp HeatIEC 68-2-3402, 93 +2/-3 %, 21 daysNo visible damage, clear marking; C/C : 5%; tan : 0.5% at 1 KHZ; Insulation Resistance: 50% of initial measurement