Metallized Polyester Film Capacitor WEIDY W222A563JD5L00A00A Miniaturized Design with IEC Compliance
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 56nF
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 56nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A563JD5L00A00A
Model Number : W222A563JD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Specification Approval Sheet
Document Number: APS-1608-002
Version: A/1
Date of Issue: 2016-8-02
Page: 1 of 12
Product Description
Product Attributes
  • Supplier: (Shenzhen Weidy Industrial Development Co., Ltd.)
  • Supplier Contact: TEL: 0755-82811688, FAX: 0755-82812688
  • Supplier Website: http://www.weidy.net
  • Product Type: Metallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized)
  • Standard Compliance: GB/T 2693 (IEC 60384-1), GB/T 7332 (IEC 60384-2)
  • Flame Retardant: Outer encapsulation epoxy resin (UL94V-0)
Technical Specifications
W222A563JD5L00A00A WDQV-563J-P5 0.056 100 5.0 0.5 7.0 7.5 4.0
Parameter Specification
Climate Category 55/105/21
Rated Temperature 85
Operating Temperature Range -55105
Rated Voltage 63V, 100V, 250V, 400V
Capacitance Range 0.0001F~1.0F
Capacitance Tolerance 5% (J); 10% (K)
Withstand Voltage 1.4UR (5s)
Dissipation Factor (tan ) 1.0% (20, 1KHz)
Insulation Resistance UR100V: CR0.33F 5000S; CR0.33F (20, 10V,1min)
UR100V: CR0.33F 5000S; CR0.33F (20, 100V,1min)
15000M for CR0.33F
Lead Strength (Tensile) 0.3d0.5: 5N; 0.5d0.8: 10N; 0.8d1.25: 20N
Lead Strength (Bending) 0.3d0.5: 2.5N; 0.5d0.8: 5N; 0.8d1.25: 10N
Solderability 2355, 2.0s0.5s
Resistance to Soldering Heat 2605, 10s1s
Rapid Temperature Change C/C : 5%; tan : 0.3% at 1 KHZ
Vibration 10500Hz, 0.75mm or 98m/s
Shock 4000 cycles, 390m/s, 6ms
Damp Heat (Steady State) 402, 93+2/-3 %, 21 days
Dry Heat +105, 16 hours
Cold -55, 2 hours
Low Pressure 8.5KPa, 1 hour (rated voltage applied in the last minute)
Cyclic Damp Heat Test Db, Severity b
Product Coding Rules
1. Capacitor Model Code (1st-3rd digit):
  • W10: CH11
  • W11: CL11
  • W12: CBB11
  • W13: CBB13
  • W14: CBB81
  • W15: CBB81B
  • W16: WDQB
  • W17: WDQC
  • W18: PSR
  • W20: CL20T
  • W21: CL21
  • W22: CL21X
  • W23: CL21B
  • W24: CL23B
  • W25: CL25
  • W26: CL20A
  • W30: CBB20T
  • W31: CBB21
  • W32: CBB21B
  • W33: CBB20A
  • W38: MKP25
  • W36: CBB22
  • W40: MKPR
  • W41: S
  • W42: MKP (X2)
  • W43: MKP63 (Y2)
  • W44: MKP64 (X1)
  • W45: MKP65 (X1/440 V)
  • W46: MKP66 (X1/760V )
  • W47: CL21B (E)
  • W48: CBB21B(E )
  • W49: CBB21(E)
  • W51: CLN51
  • W52: CBS52
  • W60: CBB60
  • W61: CBB61
  • W65: CBB65
  • W71: CBB71
  • W72: CBB72
  • W82: MMKP8 2
  • W84: MMKP84
  • W91: CLN21
  • W92: C92
  • W19: CBB13B
  • W62: CBB62
  • W39: RCP
  • W28: CBB28
  • W50: CL21( E)
  • W53: CBB22( E)
  • W54: X1Y2
  • W27: CL21 S
  • W37: CBB21 S
  • W29: MKP23
  • W63: MKPR
2. Rated Voltage (4th-5th digit): (Note: Digit+Letter for DC, Letter+Digit for AC)
  • DC Voltages: 16V(1), 20V(2), 25V(3), 50V(4), 63V(5), 80V(6), 100V(A), 125V(B), 160V(C), 200V(D), 250V(E), 400V(F), 500V(G), 630V(H), 800V(J), 1000V(K), 1250V(L), 1600V(M), 2000V(N), 2500V(P), 3000V(Q), 4000V(R), 850V(S), 1200V(T), 1500V(U)
  • AC Voltages: 120V(A1), 150V(B1), 230V(C1), 240V(P1), 275V(P2), 280V(P3), 300V(Q1), 305V(Q2), 310V(Q3), 330V(R1), 350V(R2), 440V(S1), 450V(S2), 480V(S3), 540V(T1), 550V(T2), 600V(U1), 690V(U2), 700V(V1), 760V(V2), 1100V(W1), 1300V(W2)
3. Nominal Capacitance (6th-8th digit): (According to JIS standard)
  • 101 = 10x10 pF = 0.1nF
  • 102 = 10x10 pF = 1.0nF = 0.001uF
  • 103 = 10x10 pF = 10nF = 0.01uF
  • 104 = 10x10 pF = 100nF = 0.1uF
  • 105 = 10x10 pF = 1000nF = 1uF
  • 106 = 10x10 pF = 10000nF = 10uF
  • 107 = 100uF
  • 108 = 1000uF
  • 109 = 10000uF
4. Capacitance Tolerance (9th digit):
  • 1% (F), 2% (G), 3% (H), 5% (J), 10% (K), 15% (L), 20% (M), 0~+10% (T), 0~-10% (P)
5. Lead Pitch / Axial Product Length (10th digit):
  • Axial Length: 15(1), 19(2), 21(3), 27(4), 32(5), 37(6), 42(7), 46(8), 24(9), 50(A), 56(B)
  • (*If the product is axial, this position represents the product length)
6. Product Leads (11th digit):
7. Packaging Method and Lead Forming Code/Terminal Code (12th digit):
  • S: Straight leads, cut (L8MM)
  • M: Straight leads, cut (20MM L8MM)
  • L: Straight leads, cut (L20MM)
  • W: Bent leads 90
  • K: Lead forming (lead length tolerance 0.5mm)
  • Y: Lead forming (lead length tolerance 0.3mm)
  • T: Tape and Reel packaging
8. Internal Feature Code (13th-18th digit):
  • (Details not provided in the excerpt)
Packaging Dimensions
Bulk Inner Box Dimensions: L: 280mm, W: 225mm, H: 120mm
Bulk Outer Box Dimensions: L: 480mm, W: 320mm, H: 280mm
Taped Outer Box Dimensions: L: 640mm, W: 360mm, H: 290mm
Taped Inner Box Dimensions: A: 50mm, B: 320mm, C: 330mm