| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 56nF
Dielectric Material : Metallized Polyester
Description : 56nF ±5% 100V Film Capacitor Metallized Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : W222A563JD5L00A00A
Model Number : W222A563JD5L00A00A
Package : Through Hole,P=5mm
Document Number: APS-1608-002
Version: A/1
Date of Issue: 2016-8-02
Page: 1 of 12
Metallized Polyester Film Capacitor (Miniaturized) Specification Approval Sheet. This document outlines the specifications for the W22 series of metallized polyester film capacitors, designed for miniaturized applications.
| Product Part Number | Model | Capacitance (uF) | Rated Voltage (V) | Pitch (mm) | Max. Height (mm) | Max. Width (mm) | Max. Thickness (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| W222A563JD5L00A00A | WDQV-563J-P5 | 0.056 | 100 | 5.0 0.5 | 7.0 | 7.5 | 4.0 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Climate Category | 55/105/21 |
| Rated Temperature | 85 |
| Operating Temperature Range | -55105 |
| Rated Voltage | 63V, 100V, 250V, 400V |
| Capacitance Range | 0.0001F~1.0F |
| Capacitance Tolerance | 5% (J); 10% (K) |
| Withstand Voltage | 1.4UR (5s) |
| Dissipation Factor (tan ) | 1.0% (20, 1KHz) |
| Insulation Resistance | UR100V: CR0.33F 5000S; CR0.33F (20, 10V,1min) UR100V: CR0.33F 5000S; CR0.33F (20, 100V,1min) 15000M for CR0.33F |
| Lead Strength (Tensile) | 0.3d0.5: 5N; 0.5d0.8: 10N; 0.8d1.25: 20N |
| Lead Strength (Bending) | 0.3d0.5: 2.5N; 0.5d0.8: 5N; 0.8d1.25: 10N |
| Solderability | 2355, 2.0s0.5s |
| Resistance to Soldering Heat | 2605, 10s1s |
| Rapid Temperature Change | C/C : 5%; tan : 0.3% at 1 KHZ |
| Vibration | 10500Hz, 0.75mm or 98m/s |
| Shock | 4000 cycles, 390m/s, 6ms |
| Damp Heat (Steady State) | 402, 93+2/-3 %, 21 days |
| Dry Heat | +105, 16 hours |
| Cold | -55, 2 hours |
| Low Pressure | 8.5KPa, 1 hour (rated voltage applied in the last minute) |
| Cyclic Damp Heat | Test Db, Severity b |
1. Capacitor Model Code (1st-3rd digit):
2. Rated Voltage (4th-5th digit): (Note: Digit+Letter for DC, Letter+Digit for AC)
3. Nominal Capacitance (6th-8th digit): (According to JIS standard)
4. Capacitance Tolerance (9th digit):
5. Lead Pitch / Axial Product Length (10th digit):
6. Product Leads (11th digit):
7. Packaging Method and Lead Forming Code/Terminal Code (12th digit):
8. Internal Feature Code (13th-18th digit):
Bulk Inner Box Dimensions: L: 280mm, W: 225mm, H: 120mm
Bulk Outer Box Dimensions: L: 480mm, W: 320mm, H: 280mm
Taped Outer Box Dimensions: L: 640mm, W: 360mm, H: 290mm
Taped Inner Box Dimensions: A: 50mm, B: 320mm, C: 330mm
|
|
Metallized Polyester Film Capacitor WEIDY W222A563JD5L00A00A Miniaturized Design with IEC Compliance Images |