High Reliability Capacitor Dersonic CFC2G104JE1J120B7100 for Filtering Bypassing and Timing Circuits
Contact Now
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 400V
Description : 100nF Film Capacitor ±5% 400V Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : CFC2G104JE1J120B7100
Model Number : CFC2G104JE1J120B7100
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Dersonic
  • Origin: Dongguan Dersonic Electronic Co., Ltd.
  • Certifications: UL94-V0, ROHS, REACH
Technical Specifications
Specification Value Details
Product Code CFC2G104JE1J120B7100
Customer P/N C2763983
Specification 400V/0.1UF/J/F10/
Dimensions (mm) W: 12.0 1.0, H: 10.0 1.0, T: 6.0 1.0, Lmin: 20, d: 0.6 0.05, P: 10.0 0.8
Operating Temperature -40+105 Derating: 1.35% per above 85 (AC from 75)
Capacitance Range 0.001uF10.0uF
Capacitance Tolerance 1%(F), 2%(G), 2.5%(H), 3%(I), 5%(J), 10%(K) 1KHz, 1.0Vrms, 20
Rated Voltage 100/160/250/400/450/630/1000V
Dissipation Factor (max) 0.10% (C0.47F @ 1KHz) 0.20% (C0.47F @ 10KHz)
Insulation Resistance (min) 100000M (C0.33F @ 100VDC, 60s, 20) 30000s or 30000MUf (C0.33F @ 1.6Ur(d.c) 60s; 2Ur(d.c)5s)
Withstand Voltage (Between Terminals) No permanent breakdown or flashover
Maximum Pulse rising gradient (dv/dt) See table Values vary by rated voltage (e.g., 100V: 180 V/s, 400V: 900 V/s)
Soldering Temperature (Iron) < 350 Time: within 5 seconds
Storage Temperature MAX 35 Relative Humidity: MAX 60%