CBB Capacitor Dersonic CFC2A254JD1I090A1100 for Filtering Bypassing and Timing in Control Systems
Contact Now
Capacitance : 250nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Description : 250nF Film Capacitor ±5% 100V Through Hole P=7.5mm
Mfr. Part # : CFC2A254JD1I090A1100
Model Number : CFC2A254JD1I090A1100
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CHENGKUN ELECTRONIC CO., LTD.
  • Origin: PRC
  • Certifications: UL 94-V0, ROHS, REACH
Technical Specifications
ItemCharacteristic RequirementTest Method & Condition
Operating Temperature-40+105 (+85+105 (AC from 75): derating 1.35% per)
Capacitance Range0.001uF10.0uF1KHz, 1.0Vrms, 20
Capacitance Tolerance1%(F), 2%(G), 2.5%(H), 3%(I), 5%(J), 10%(K)1KHz, 1.0Vrms, 20
Rated Voltage100/160/250/400/450/630/1000V
Dissipation FactorC0.47F: 0.10%(1KHz), 0.20%(10KHz), 0.60%(100KHz)
0.47F<C1.0F: 0.10%(1KHz), 0.40%(10KHz), 1.0%(100KHz)
C>1.0F: 0.10%(1KHz), 0.80%(10KHz), 2.0%(100KHz)
1KHz, 1.0Vrms, 20
Insulation ResistanceC0.33F: IR100000M
C0.33F: IR30000s or 30000MUf
100VDC, 60S, 20
Withstand Voltage (Between Terminals)No permanent breakdown or flashover1.6Ur(d.c) 60s; 2Ur(d.c) 5s
Maximum Pulse rising gradient (dv/dt) (V/us)P=7.5: 180(100V), 660(250V), 900(400V), 1500(630V)
P=10.0: 150(100V), 300(250V), 515(400V), 700(630V)
P=15.0: 110(100V), 220(250V), 380(400V), 510(630V)
P=20.0/ 22.5: 60(100V), 110(250V), 180(400V), 220(630V)
P=27.5/ 25.0: 60(100V), 75(250V), 120(400V), 150(630V)
P=31.5: 45(100V), 60(250V), 95(400V), 120(630V)
P=41.5: 30(100V), 40(250V), 65(400V), 85(630V)
ARC=OFF, Between Terminals Voltage raising time 510s, for voltage rise AC:150V/S; DC:250V/S
MarkingLogo, Capacitance (e.g., 104), Tolerance (e.g., J for 5%), Rated Voltage (e.g., 400V)