Contact Now
Capacitance : 150nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 400V
Description : 150nF Film Capacitor ±5% 400V Through Hole P=7.5mm
Mfr. Part # : CFC2G154JD1IJ5085100
Model Number : CFC2G154JD1IJ5085100
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Dersonic
  • Origin: Dongguan Dersonic Electronic Co., Ltd.
  • Certifications: UL 94-V0, ROHS, REACH
Technical Specifications
ItemCharacteristic RequirementTest Method & Condition
Capacitance Range0.001uF10.0uF1KHz, 1.0Vrms, 20
Capacitance Tolerance1%(F), 2%(G), 2.5%(H), 3%(I), 5%(J), 10%(K)1KHz, 1.0Vrms, 20
Rated Voltage100/160/250/400/450/630/1000V
Dissipation Factor (tan)C0.47F: 0.10% (1KHz), 0.20% (10KHz), 0.60% (100KHz)
0.47F<C1.0F: 0.10% (1KHz), 0.40% (10KHz), 0.80% (100KHz)
C>1.0F: 0.10% (1KHz), 0.80% (10KHz), 1.00% (100KHz)
1KHz, 1.0Vrms, 20
Insulation Resistance (IR)C0.33F: IR100000M
C0.33F: IR30000s or 30000MUf
100VDC, 60s, 20
Withstand Voltage (Between Terminals)No permanent breakdown or flashover1.6Ur(d.c) 60s; 2Ur(d.c) 5s
Maximum Pulse Rising Gradient (dv/dt)Varies by P value (e.g., P=7.5: 180V/us at 100V, 660V/us at 250V)AC: 150V/S; DC: 250V/S, Voltage rising time 510s
MarkingLogo, Capacitance (e.g., 104), Tolerance (e.g., J for 5%), Rated Voltage (e.g., 400V)