Metallized Polypropylene Film Capacitor Rubycon 121MPE333J Ideal for High Frequency and High Voltage
Contact Now
Capacitance : 33nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 1.25kV
Description : 33nF -40℃~+105℃ ±5% 1.25kV Through Hole,P=15mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 121MPE333J
Model Number : 121MPE333J
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MPE series
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: RoHS compliance
Technical Specifications
MPE seriesHigh Voltage-40105800Vdc/250Vac, 1250Vdc/400Vac, 1600Vdc/700Vac3%(H), 5%(J)0.001max at 1kHz30000MminUR150% 60sJIS C 5101-17, JIS C 5101-1