Contact Now
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 250V
Description : 100nF -40℃~+105℃ ±5% 250V Through Hole,P=7.5mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 250MPH104J
Model Number : 250MPH104J
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Series: MPH
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Coating: Flame-retardant (UL94 V-0) epoxy resin
  • Certifications: RoHS compliance
Technical Specifications
MPHI seriesLow D.F, Low ESR-40105100Vdc, 250Vdc, 450Vdc, 630Vdc, 800Vdc3%(H), 5%(J), 10%(K)0.001max at 1kHzC0.33F:25000Mmin, C0.33F: 7500FminUR150% 60s