Contact Now
Capacitance : 4.7uF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 450V
Description : 4.7uF -40℃~+105℃ ±10% 450V Through Hole,P=15mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 450MPK475K
Model Number : 450MPK475K
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MPK series
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: RoHS compliance, UL94 V-0 (flame-retardant epoxy resin)
Technical Specifications
ItemCharacteristicsCategorySpecification
Temperature RangeOperating TemperatureCategory-40105
Rated Voltage Range (UR)450Vdc, 630Vdc, 800Vdc
Capacitance Tolerance5%(J), 10%(K)
Dielectric Loss (tan)C0.33F0.001max at 1kHz
Insulation ResistanceC0.33F25000Mmin
Insulation ResistanceC0.33F7500Fmin
Voltage ProofReference StandardUR150% 60s