High Reliability Capacitor Dersonic CFJ3B332JD0644 for Data Processing and Automatic Control Systems
Contact Now
Capacitance : 3.3nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 1.25kV
Description : 3.3nF Film Capacitor ±5% 1.25kV Through Hole P=7.5mm
Mfr. Part # : CFJ3B332JD0644
Model Number : CFJ3B332JD0644
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DONGGUAN DERSONIC ELECTRONIC CO., LTD.
  • Origin: Dongguan, China
  • Certifications: UL 94-V0, ROHS, REACH.
Technical Specifications
ItemCharacteristic RequirementTest Method & Condition
Operating Temperature-40+105 (+85+105 (AC from 75): derating 1.35% per )
Capacitance Range0.001uF10.0uF1KHz, 1.0Vrms, 20
Capacitance Tolerance1%(F), 2%(G), 2.5%(H), 3%(I), 5%(J), 10%(K)1KHz, 1.0Vrms, 20
Rated Voltage100/160/250/400/450/630/1000V
Dissipation Factor (tan )C0.47F1KHz, 1.0Vrms, 20
0.47F10KHz, 1.0Vrms, 20
C>1.0F100KHz, 1.0Vrms, 20
Insulation Resistance (IR)C0.33F: IR100000M
C0.33F: IR30000s or 30000MUf
100VDC, 60S, 20
Withstand Voltage (Between Terminals)No permanent breakdown or flashover1.6Ur(d.c) 60s; 2Ur(d.c) 5s
Maximum Pulse rising gradient (dv/dt) Values (V/us)100V: 180, 150, 110, 60, 60, 45, 30
250V: 660, 300, 220, 110, 75, 60, 40
400V: 900, 515, 380, 180, 120, 95, 65
630V: 1500, 700, 510, 220, 150, 120, 85