Contact Now
Capacitance : 100uF
Voltage Rating : 6.3V
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 400mΩ
Tolerance : ±10%
Description : 100uF ±10% 6.3V Tantalum Capacitors 400mΩ CASE-B-3528-21(mm)
Mfr. Part # : TR3B107K6R3C0400
Model Number : TR3B107K6R3C0400
Package : CASE-B-3528-21(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Sprague
  • Product Line: TR3
  • Case Type: Molded Case
  • Termination Options: 100% matte tin standard, tin / lead available
  • Certifications: Qualified to EIA-717, Meets EIA-535-BAAC mechanical and performance requirements
  • Moisture Sensitivity Level: 1
Technical Specifications
TR3A (3216-18)0.47 F to 1000 F 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)Low ESR, 100 % surge current tested (C, D, E), High ripple current capability, Compatible with automatic pick and place equipment, Compliant terminationsTR3D107K010C0100
TR3B (3528-21)0.47 F to 1000 F 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)Low ESR, 100 % surge current tested (C, D, E), High ripple current capability, Compatible with automatic pick and place equipment, Compliant terminationsTR3D107K010C0100
TR3C (6032-28)0.47 F to 1000 F 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)Low ESR, 100 % surge current tested (C, D, E), High ripple current capability, Compatible with automatic pick and place equipment, Compliant terminationsTR3D107K010C0100
TR3D (7343-31)0.47 F to 1000 F 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)Low ESR, 100 % surge current tested (C, D, E), High ripple current capability, Compatible with automatic pick and place equipment, Compliant terminationsTR3D107K010C0100
TR3E (7343-43)0.47 F to 1000 F 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)Low ESR, 100 % surge current tested (C, D, E), High ripple current capability, Compatible with automatic pick and place equipment, Compliant terminationsTR3D107K010C0100
TR3W (7361-38)0.47 F to 1000 F 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)Low ESR, 100 % surge current tested (C, D, E), High ripple current capability, Compatible with automatic pick and place equipment, Compliant terminationsTR3D107K010C0100