Stable Capacitance Conductive Polymer Chip Capacitor ROHM TCOB0J227M8R-EN1 for Demanding Electronics
Contact Now
Capacitance : 220uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 6.3V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 35mΩ@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 220uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 35mΩ@100kHz CASE-B-3528-21
Mfr. Part # : TCOB0J227M8R-EN1
Model Number : TCOB0J227M8R-EN1
Package : CASE-B-3528-21
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ROHM
  • Series: TCO Series B
  • Type: Conductive polymer chip capacitors (Standard)
  • Material: Conductive polymer (cathode)
Technical Specifications
Series Name Case Style Rated Voltage (V.DC) Nominal Capacitance (F) Capacitance Code Capacitance Tolerance Dimensions (L x W1 x W2 x H) (mm) ESR (m) @ 100kHz Leakage Current (A) @ 1WV.5min Taping Discrimination Code
TCO B (3528-21 / 1411) 2.5 0.22 227 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 150 2.5 R8S -
TCO B (3528-21 / 1411) 2.5 0.33 337 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 3.2 R8S -
TCO B (3528-21 / 1411) 6.3 0.047 476 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 150 5 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 6.3 0.10 107 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 6.3 0.15 157 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 6.3 0.22 227 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 10 0.033 336 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 150 3.2 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 10 0.047 476 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 5 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 16 0.033 336 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 3.2 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 25 0.15 157 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 25 0.22 227 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 35 0.10 107 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 35 0.15 157 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 35 0.22 227 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 45 0.10 107 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 45 0.15 157 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 45 0.22 227 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 100 8 R8R -
TCO B (3528-21 / 1411) 70 0.10 107 20% 3.5 0.2 x 2.8 0.2 x 1.9 0.2 x 1.9 0.2 150 12 R8R -
Characteristics (Based on JIS C 5101-1 & JIS C 5101-3)
Operating Temperature -55C to +105C - - - - - - - - -
Maximum operating temperature with no voltage derating +85C - - - - - - - - -
Packaging Specifications
Part No. Standard Packaging Quantity Reel Dimensions (mm)
TCO B 1A 336 M8R 2000 pcs D0: 180, P1: 2, P2: 1.5, Df: 1.5+0.1/-0, D: 55, t1: 8, t2: 12, F: 8, E: 10
TCO B 1C 336 M8R 2000 pcs D0: 180, P1: 2, P2: 1.5, Df: 1.5+0.1/-0, D: 55, t1: 8, t2: 12, F: 8, E: 10
TCO B 1A 476 M8R 2000 pcs D0: 180, P1: 2, P2: 1.5, Df: 1.5+0.1/-0, D: 55, t1: 8, t2: 12, F: 8, E: 10