Contact Now
Capacitance : 33uF
Voltage Rating : 6.3V
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 3.2Ω@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 33uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 3.2Ω@100kHz CASE-A-3216-18(mm)
Mfr. Part # : TCA0J336M8R
Model Number : TCA0J336M8R
Package : CASE-A-3216-18(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ROHM
  • Series: TC Series
  • Case Style: A Case (3216-18 / 1206 size)
  • Origin: Japan (implied by ROHM Co., Ltd.)
Technical Specifications
Feature Specification
Dimensions (mm) L: 3.2 0.2, W1: 1.6 0.2, W2: 1.2 0.2, H: 1.6 0.2, S: 0.8 0.3
Operating Temperature -55C to +125C
Maximum Operating Temperature (no voltage derating) +85C
Capacitance Tolerance 20%