Contact Now
Capacitance : 15nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 1.25kV
Description : 15nF -40℃~+105℃ ±5% 1.25kV Through Hole,P=15mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 121MPE153J
Model Number : 121MPE153J
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MPE series
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: RoHS compliance
  • Outer Material: Flame-retardant (UL94 V-0) epoxy resin
Technical Specifications
GeneralHigh Voltage-40105800Vdc/250Vac, 1250Vdc/400Vac, 1600Vdc/700Vac3%(H), 5%(J)0.001max at 1kHz30000MminUR150% 60sJIS C 5101-17, JIS C 5101-1
Standard Size Table
800Vdc/250Vac0.00118.07.513.05.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE102**1002,000-400400800-
800Vdc/250Vac0.001218.08.013.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE122**1002,000-400300800-
800Vdc/250Vac0.001518.09.014.05.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE152**2001,000-400300800-
800Vdc/250Vac0.001818.09.515.05.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE182**2001,000-300300800-
800Vdc/250Vac0.002218.09.516.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE222**2001,000-300300800-
800Vdc/250Vac0.002718.010.517.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE272**2001,000---800-
800Vdc/250Vac0.003318.011.518.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE332**2001,000---800-
800Vdc/250Vac0.003918.012.020.55.0/7.5/10.0/15.00.8LS0.5800MPE392**200800---800-
800Vdc/250Vac0.004718.013.522.05.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE472**100800---800-
800Vdc/250Vac0.005618.515.023.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE562**100500---800-
800Vdc/250Vac0.006818.516.525.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE682**100500---800-
800Vdc/250Vac0.008218.518.527.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE822**100500---800-
800Vdc/250Vac0.0118.520.529.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE103**100500---800-
800Vdc/250Vac0.01218.522.531.55.0/7.5/10.0/15.01.0LS0.5800MPE123**100300---800-
800Vdc/250Vac0.01523.521.530.020.01.0LS0.5800MPE153**100300---800-
800Vdc/250Vac0.01823.523.032.020.01.2LS0.5800MPE183**50200---800-
800Vdc/250Vac0.02223.525.034.020.01.2LS0.5800MPE223**50200---800-
800Vdc/250Vac0.02723.527.536.520.01.2LS0.5800MPE273**50200---800-
800Vdc/250Vac0.033--------------
800Vdc/250Vac0.039--------------
800Vdc/250Vac0.047--------------