Contact Now
Capacitance : 470nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 450V
Description : 470nF Film Capacitor ±5% 450V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : 450MPK474J
Model Number : 450MPK474J
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MPK series
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Coating: Flame-retardant (UL94 V-0) epoxy resin
  • Certifications: RoHS compliance
Technical Specifications
MPK SeriesMetallized Polypropylene Film Capacitors-40105450Vdc, 630Vdc, 800Vdc5%(J), 10%(K)C0.33F: 25000Mmin