Contact Now
Capacitance : 390nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Description : 390nF Film Capacitor ±5% 100V Through Hole P=7.5mm
Mfr. Part # : CFC2A394JD1I090A2100
Model Number : CFC2A394JD1I090A2100
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DONGGUAN DERSONIC ELECTRONIC CO., LTD.
  • Origin: PRC
  • Material: Metallized polypropylene film dielectric
  • Certifications: RoHS 2.0, Halogen-free, REACH, UL94/V-0
Technical Specifications
CBB21 type Metallized polypropylene film capacitor (dipped)CFC2A394JD1I090A2100100VDC (160VDC)0.39UF 5% @ 1kHz0.001 max @ 1kHz
0.002 max @ 10kHz
0.006 max @ 100kHz
76923M min @ 10V310V/us-40~10540/105/21310V/us24*9*9.5*3.5mm7.5mm