Contact Now
Capacitance : 150nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 450V
Description : 150nF Film Capacitor ±5% 450V Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : CFC2W154JE1J120B7CW1
Model Number : CFC2W154JE1J120B7CW1
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
The DONGGUAN CITY DERSONIC ELECTRONICS CO., LTD. CBB Thin Film Capacitors are designed for a wide range of electronic applications. These capacitors offer excellent performance characteristics including non-inductive construction, high moisture resistance, self-healing properties, and flame retardancy (UL 94V-0). They are ideal for use in telecommunication, data processing, industrial equipment, and automatic control systems for functions such as blocking, coupling, decoupling, filtering, bypassing, timing, and temperature control.
Product Attributes
  • Brand: DERSONIC
  • Origin: Dongguan City, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: ROHS, REACH, UL 94V-0 (Flame Retardant)
Technical Specifications
ItemCharacteristic RequirementTest Method & ConditionValue
Operating Temperature-40+105
Capacitance Range0.001uF10.0uF1KHz, 1.0Vrms, 20
Capacitance Tolerance1%(F), 2%(G), 2.5%(H), 3%(I), 5%(J), 10%K1KHz, 1.0Vrms, 20
Rated Voltage100/160/250/400/450/630/1000V
Dissipation FactorC0.47F1KHz, 1.0Vrms, 200.10%
0.47F<C1.0F1KHz, 1.0Vrms, 200.10%
C>1.0F1KHz, 1.0Vrms, 200.10%