Contact Now
Capacitance : 150nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Description : 150nF Film Capacitor ±5% 100V Through Hole P=7.5mm
Mfr. Part # : CFC2A154JD1I09041100
Model Number : CFC2A154JD1I09041100
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DONGGUAN DERSONIC ELECTRONIC CO., LTD.
  • Origin: Dongguan City, PRC
  • Material: Metallized polypropylene film
  • Certifications: RoHS 2.0, Halogen-free, REACH, UL94/V-0
  • Product Code: DEC-SA-WI010
  • Approval Date: 2023/12/6
Technical Specifications
ItemSpecificationValue
Part NumberDEC-SA-WI010
DescriptionCBB21 type Metallized polypropylene film capacitor (dipped)
Reference StandardGB/T 10190 (IEC 60384-16)
Climatic Category40/105/21
Operating Temperature Range-40 to +105
Rated Temperature+85
Rated Voltage (UR)100VDC
Capacitance0.15UF 5% @ 1kHz, 1.0V, 20.0
Tangent of loss angle (tan)@ 1kHz, 1.0V, 20.00.001 max
@ 10kHz, 1.0V, 20.00.002 max
@ 100kHz, 1.0V, 20.00.006 max
Insulation Resistance (IR)@ 10V, 1min100000M min
Voltage Proof (TV)160VDC, 5s, PASS
Maximum Pulse Rise Time (dV/dt)310V/us
Dimensions (L*W*T)24*9*6.5*3 mm
Lead Spacing7.5mm