Contact Now
Capacitance : 33nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 1kV
Description : 33nF Film Capacitor ±5% 1kV Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : CFF3A333JG14170C7100
Model Number : CFF3A333JG14170C7100
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ZNR
  • Origin: DONGGUAN DERSONIC ELECTRONIC CO., LTD.
  • Certifications: UL94-V0, ROHS, REACH
  • Material: Metallized polypropylene film, tinned copper wire leads, epoxy resin encapsulation
  • Color: (Not specified)
Technical Specifications
ItemCharacteristic requirementTest method&ConditionSpecificationRemark
Rated Voltage400/450/630/800/1000/1200/1250/1600/2000V
Capacitance Range1KHz ,1.0Vrms ,200.001uF10.0uF
Capacitance Tolerance1KHz ,1.0Vrms ,201%(F),2%(G),2.5%(H),3%(I),5%(J),10%(K)
Operating Temperature+85+105(AC FROM 75): derating factor 1.35% per for R.V(DC))