Contact Now
Capacitance : 220nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 220nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : CFC2J224JG1IS50O8100
Model Number : CFC2J224JG1IS50O8100
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Dersonic
  • Origin: Dongguan City, PRC
  • Material: Metallized polypropylene film dielectric, Flame retardant epoxy resin powder coating
  • Certifications: RoHS 2.0, Halogen-free, REACH, UL94/V-0
Technical Specifications
DescriptionSpecification
Part No.CFC2J224JG1IS50O8100
Reference StandardGB/T 10190 (IEC 60384-16)
Climatic Category40/105/21
Rated Temperature85
Rated Voltage (UR)630V
Withstand Voltage1008VDC
Capacitance0.22UF 5% @ 1kHz, 1.0V, 20.0
Tangent of loss angle0.001 max @ 1kHz, 1.0V, 20.0; 0.002 max @ 10kHz, 1.0V, 20.0; 0.006 max @ 100kHz, 1.0V, 20.0
Insulation Resistance100000M min @ 100V, 1min
Maximum Pulse Rise Time (dV/dt)900V/us
Dimensions (L x W x T)24.0 x 11.5 x 6.5 mm
Lead Spacing17.5 mm
Lead Diameter (d)0.8 mm
MarkingCBB21/630V/0.22UF/J/F15//L24/17.5*11.5*6.5/ZNR C719325
Measurement and Testing
Test ItemRequirementTest Method
Capacitance (CR)Within the tolerance specified1kHz (120Hz for C>10uF), 1.0V @ 20
Tangent of loss angle (tan)0.001 max1kHz (120Hz for C>10uF), 1.0V @ 20
Insulation resistance (IR)100000M min10kHz, 1.0V @ 20
Robustness of terminationsNo wire breakage and no damage of capacitorTensile load (0.8mm: 10N, >0.8mm: 20N), Bending load (0.8mm: 5N, >0.8mm: 10N)
Resistance to soldering heatNo marked defectSolder temperature: 245 5, Solder time: 3 0.5sec
VibrationC/C 3% max of the Initial value, tan 0.004 max of increased value, IR 50% min of the applicable limitsIEC 60068-2-6, test Fc (0.75mm displacement, 10Hz to 50Hz; Total duration 6h)