Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 9
Number of Pins : 10
Tolerance : ±2%
Resistance : 10kΩ
Power(Watts) : 40mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 9 ±2% 10kΩ 40mW ±200ppm/℃ Resistor Networks, Arrays
Mfr. Part # : 753101103GTR
Model Number : 753101103GTR
Contact Now
753 Series Surface Mount Resistor Network
Product Attributes
  • Brand: CTS
  • Origin: Not specified
  • Material: Solid Ceramic Construction
Technical Specifications
SpecificationDetails
Operating ConditionsPower Rating @ +25C: 0.60W (8 Pad SRT/DRT) to 0.82W (12 Pad SRT/DRT)
Power Rating @ +70C: 0.40W (8 Pad SRT/DRT) to 0.55W (12 Pad SRT/DRT)
Maximum Resistor Power (Total network power): 0.06W to 0.12W @ +25C, 0.04W to 0.08W @ +70C
ResistanceRange: 10 - 1M ohm
Tolerance: 2% Std. or 0.5 ohm (whichever is greater)
Environmental SpecificationsOperating Temperature Range: -55C to +125C
Temperature Coefficient: 200ppm/C [standard, 10 Ohms - 1M]
Dielectric Strength: 100VAC
Maximum Operating Voltage: 25V
Environmental ParametersThermal Cycle: 0.50, 5 cycles -65C to +125C
Short Time Overload: 0.50, 2 times rated working voltage for 5 seconds [100V maximum]
Moisture Resistance: 0.50, 106, 240 hours, 0.1 rated load, -10C to +65C, 90% RH
Load Humidity: 1.00, 1,000 hours, 0.1 rated load, +70C, 85% - 92% RH
High Temperature Exposure: 1.00, 240 hours @ +125C, no load
Load Life: 1.00, 108, 2,000 hours @ +70C, rated load
Resistance to Solder Heat: 0.25, 30 seconds @ +218C, dwell
Mechanical Shock: 0.25, 213 Condition I 100g, 1m second, 3 shocks each plane
Vibration: 0.25, 204 Condition D 20g, 10Hz - 2,000Hz, 4 hours per plane
Leaching Test: No leach > 50% EIA/IS-703-4.13.B Immerse in +245C 5C SAC305 solder pot for 30 sec.
Shear Test: NA 2,000PSI
Low Temperature Storage: 0.25, 24 hours @ -65C, no load
Low Temperature Operation: 0.25, 45 minutes @ -65C, full load
Flammability: N/A 94V-0
Non-Fungus: Pass
Resistance to Solvents: Pass (Isopropyl alcohol, Freon TMC)
Solderability: Pass (RMA Flux, +230C, 5 seconds dip, 95% coverage)
Mechanical SpecificationsPackage Dimensions: Varies by pad count (e.g., 08/16: 6.22 0.12 mm / 0.245 0.005 inch)