Compact CTS 753091104GTR Resistor Networks With Homogeneous Resistor Elements and Low Profile Design
Contact Now
Number of Resistors : 8
Number of Pins : 9
Tolerance : ±2%
Resistance : 100kΩ
Power(Watts) : 40mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 8 ±2% 100kΩ 40mW ±200ppm/℃ Resistor Networks, Arrays
Mfr. Part # : 753091104GTR
Model Number : 753091104GTR
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CTS
  • Product Line: 753 Series
  • Material: Solid Ceramic Construction
  • Packaging: Tape and Reel, Bulk In Bag
Technical Specifications
SpecificationDetails
Operating ConditionsPower Rating (Total Network Power): 0.60W to 0.82W @ +25C, 0.40W to 0.55W @ +70C
Power Rating (Per Resistor): 0.06W to 0.12W @ +25C, 0.04W to 0.08W @ +70C
Resistance Tolerance: 2% Std.
Operating Temperature Range: -55C to +125C
Temperature Coefficient: 200ppm/C (standard, 10 $\Omega$ - 1M $\Omega$)
Dielectric Strength: 100VAC
Maximum Operating Voltage: 25V
Environmental ParametersThermal Cycle: 0.50, 5 cycles -65C to +125C
Short Time Overload: 0.50, 2 times rated working voltage for 5 seconds (100V maximum)
Moisture Resistance: 0.50, 106, 240 hours, 0.1 rated load, -10C to +65C, 90% RH
Load Humidity: 1.00, 1,000 hours, 0.1 rated load, +70C, 85% - 92% RH
High Temperature Exposure: 1.00, 240 hours @ +125C, no load
Load Life: 1.00, 108, Condition F, 2,000 hours @ +70C, rated load
Resistance to Solder Heat: 0.25, 30 seconds @ +218C, dwell
Mechanical Shock: 0.25, 213 Condition I, 100g, 1m second, 3 shocks each plane
Vibration: 0.25, 204 Condition D, 20g, 10Hz - 2,000Hz, 4 hours per plane
Leaching Test: No leach > 50% EIA/IS-703-4.13.B, Immerse in +245C 5C SAC305 solder pot for 30 sec.
Shear Test: NA, 2,000PSI
Low Temperature Storage: 0.25, 24 hours @ -65C, no load
Low Temperature Operation: 0.25, 45 minutes @ -65C, full load
Flammability: N/A, 94V-0
Non-Fungus: Pass, MIL-STD-810C
Resistance to Solvents: Pass, Isopropyl alcohol, Freon TMC
Solderability: Pass, RMA Flux, +230C, 5 seconds dip, 95% coverage
Mechanical SpecificationsPackage Dimensions: Vary by pad count (e.g., 08/16: 6.22 0.12 mm / 0.245 0.005 inch)
Pad Dimensions: Vary by pad count and type (SRT/DRT)
Termination Finish: Nickel barrier, Matte tin (Sn)
Packaging InformationReel Diameter: 180mm [7"] or 330mm [13"]
Parts Per Reel: 1,000 or 3,000
Pitch: 4mm
Carrier Width: 16mm