Contact Now
  • 1
Number of Resistors : 8
Number of Pins : 9
Tolerance : ±2%
Resistance : 560Ω
Power(Watts) : 80mW
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Description : 8 ±2% 560Ω 80mW ±200ppm/℃ Resistor Networks, Arrays
Mfr. Part # : 752091561GTR7
Model Number : 752091561GTR7
Contact Now
CTS 752 Series Surface Mount Resistor Network
Product Attributes
  • Brand: CTS
  • Product Type: Surface Mount Resistor Network
  • Construction: Solid Ceramic
  • Termination Finish: Nickel Barrier Solder-Coated Pads (Lead-Free)
  • Packaging: Tape and Reel
Features
  • Low Profile Surface Mount Lead-Less Package
  • High Density Packaging - Single Row [SRT] & Dual Row [DRT] Terminations
  • No Internal Dendrite Growth
  • Designed for Visual Inspection & Board Cleaning
Applications
  • Telecom Infrastructure
  • Optical Networking
  • Wireless Networks
  • Storage Area Networks
  • Media Servers
  • Test & Measurement
  • Industrial Controls
  • Medical Electronics
  • Commercial Military & Aerospace
Technical Specifications
Specification Details
Operating Conditions
  • Power Rating @ +25C: 1.2W (8 Pad SRT) to 2.0W (24 Pad DRT)
  • Power Rating @ +70C: 0.08W (8 Pad SRT) to 1.3W (24 Pad DRT)
  • Maximum Resistor Power (Total network power): 0.12W (SRT 8 Pad) to 2.0W (DRT 24 Pad) @ +25C; 0.08W (SRT 8 Pad) to 1.3W (DRT 24 Pad) @ +70C
  • Resistance Range: 10 ohm to 1M ohm
  • Resistance Tolerance: 2% Std. or 0.5 ohm (whichever is greater)
  • Operating Temperature Range: -55C to +125C
  • Temperature Coefficient: 200ppm/C (standard, 10 Ohms - 1M); 100ppm/C (special, 33 ohms - 1M ohms)
  • Dielectric Strength: 100VAC
  • Maximum Operating Voltage: 25V
Environmental Parameters
  • Thermal Cycle: 0.50, 5 cycles -65C to +125C
  • Short Time Overload: 0.50, 2 times rated working voltage for 5 seconds (100V maximum)
  • Moisture Resistance: 0.50, 106, 240 hours, 0.1 rated load, -10C to +65C, 90% RH
  • Load Humidity: 1.00, 1,000 hours, 0.1 rated load, +70C, 85% - 92% RH
  • High Temperature Exposure: 1.00, 240 hours @ +125C, no load
  • Load Life: 1.00, 108, Condition F, 2,000 hours @ +70C, rated load
  • Resistance to Solder Heat: 0.25, 30 seconds @ +218C, dwell
  • Mechanical Shock: 0.25, 213 Condition I, 100g, 1m second, 3 shocks each plane
  • Vibration: 0.25, 204 Condition D, 20g, 10Hz - 2,000Hz, 4 hours per plane
  • Shear Test: NA, 2,000PSI
  • Low Temperature Storage: 0.25, 24 hours @ -65C, no load
  • Low Temperature Operation: 0.25, 45 minutes @ -65C, full load
  • Flammability: N/A, 94V-0
  • Non-Fungus: Pass
  • Resistance to Solvents: Pass, Isopropyl alcohol, Freon TMC
  • Solderability: Pass, RMA Flux, +230C, 5 seconds dip, 95% coverage
Mechanical Specifications
  • Package Dimensions: 11.81 0.12mm (0.465 0.005 in) for 08/16 pads up to 16.89 0.12mm (0.665 0.005 in) for 12/24 pads