Thin Type Chip Ferrite Bead for Noise Suppression muRata BLM18EG221SN1D Electronic Circuit Component
Contact Now
Current Rating : 2A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 50mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 220Ω@100MHz
Description : 220Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0603 2A 50mΩ
Mfr. Part # : BLM18EG221SN1D
Model Number : BLM18EG221SN1D
Package : 0603
Contact Now
Chip Ferrite Bead BLM18EG_N Series
Product Attributes
  • Brand: MURATA MFG.CO., LTD.
  • Origin: Japan (implied by manufacturer)
  • Material: Ferrite
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
MURATA Part NumberImpedance () at 100MHz (Typical)Impedance () at 1GHz (Typical)Rated Current (mA)DC Resistance ( max.) InitialDC Resistance ( max.) After TestingRemarkDimension (T)Unit Mass (g)