Contact Now
Current Rating : 1A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 200mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 470Ω@100MHz
Description : 470Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0402 1A 200mΩ
Mfr. Part # : BLM15PX471SN1D
Model Number : BLM15PX471SN1D
Product Overview
The Murata Chip Ferrite Bead BLM15_SN series is designed for effective noise suppression in electronic circuits. These components are suitable for various applications including general use, high-speed signal lines, and DC power lines, offering reliable impedance characteristics at 100MHz.
Product Attributes
  • Brand: MURATA
  • Origin: Japan (implied by MFG.CO.,LTD.)
  • Packaging: Taping (D) / Bulk (B)
Technical Specifications
MURATA Part NumberImpedance () (at 100MHz)Rated Current (mA)DC Resistance ( max.) Initial ValuesDC Resistance ( max.) Values After TestingRemark