High current chip ferrite bead Murata BLM18PG471SH1D ideal for circuits without stable ground lines
Contact Now
Current Rating : 1A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 200mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 470Ω@100MHz
Description : 470Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0603 1A 200mΩ
Mfr. Part # : BLM18PG471SH1D
Model Number : BLM18PG471SH1D
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
The Murata BLM18PG471SH1# is a chip ferrite bead designed to function as a resistor at noise frequencies, minimizing resonance and preserving signal waveforms. It is effective in circuits without stable ground lines and features excellent solder heat resistance due to its nickel barrier structure. The BLM_P series, including this part, is suitable for high current applications with low DC resistance, capable of handling up to 3A DC. This product is intended for automotive usage in powertrain and safety applications.
Product Attributes
  • Brand: Murata Manufacturing Co., Ltd.
  • Origin: Not specified
  • Material: Ferrite
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
Part Number Package Code Shape Size Code (mm) Size Code (inch) Impedance (100MHz) Rated Current (at 85) Rated Current (at 125) DC Resistance (max.) Operating Temp. Range Mass (typ.) Number of Circuits
BLM18PG471SH1# B SMD 1608 0603 470 25% 1A 1A 0.2 -55 to 125 0.005g 1
BLM18PG471SH1B B SMD 1608 0603 470 25% 1A 1A 0.2 -55 to 125 0.005g 1
BLM18PG471SH1D D SMD 1608 0603 470 25% 1A 1A 0.2 -55 to 125 0.005g 1