4 circuit chip bead muRata BLA2ABD102SN4D designed for broad frequency attenuation and low crosstalk
Contact Now
Current Rating : 50mA
Number of Circuits : 4
DC Resistance(DCR) :
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 1kΩ@100MHz
Description : 1kΩ@100MHz 4 Line Ferrite Bead 0804 50mA 1Ω
Mfr. Part # : BLA2ABD102SN4D
Model Number : BLA2ABD102SN4D
Package : 0804
Contact Now
Product Overview
The BLA2ABD102SN4# is a series of chip beads from Murata, designed for signal line noise suppression. It features 4 circuits in a compact 2.0x1.0mm body with 0.5mm pitch, offering broad frequency range attenuation. The original inner electrode structure minimizes crosstalk, and the nickel barrier structure ensures excellent solder heat resistance. Available in different impedance characteristics for general and high-speed signal lines.
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Origin: Japan (implied by Murata Manufacturing Co., Ltd.)
Technical Specifications
Part NumberPackagingMinimum Order QuantityDimensions (mm)Dimensions (inch)Rated CurrentOperating Temperature RangeMass (typ.)Number of CircuitsDC Resistance (max)Impedance (at 100MHz)Impedance Tolerance (at 100MHz)
BLA2ABD102SN4D180mm Paper Tape100002.0 x 1.0 x 0.5 (0.2, 0.2, 0.1)080450.0mA-55 to 1250.005g41.0100025%
BLA2ABD102SN4BBulk Bag10002.0 x 1.0 x 0.5 (0.2, 0.2, 0.1)080450.0mA-55 to 1250.005g41.0100025%
BLA2ABD102SN4J330mm Paper Tape500002.0 x 1.0 x 0.5 (0.2, 0.2, 0.1)080450.0mA-55 to 1250.005g41.0100025%