| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Current Rating : 2A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 75mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 1kΩ@100MHz
Description : 1kΩ@100MHz 1 Line Ferrite Bead 1206 2A 75mΩ
Mfr. Part # : BLM31KN102SN1L
Model Number : BLM31KN102SN1L
Package : 1206
The Chip Ferrite Bead BLM31KN_SN Series is designed for noise suppression applications. These components are ideal for use in various electronic circuits where filtering of unwanted high-frequency noise is critical. Their compact size and high performance make them suitable for densely populated PCBs.
| MURATA Part Number | Impedance () (at 100MHz) | Rated Current (mA) | DC Resistance () max. | Operating Temperature (C) | Dimensions (LW) (mm) | Unit Mass (g) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BLM31KN121SN1L | 12025% | 6000 | 0.009 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN121SN1B | 12025% | 6000 | 0.009 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN271SN1L | 27025% | 4500 | 0.016 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN271SN1B | 27025% | 4500 | 0.016 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN471SN1L | 47025% | 4000 | 0.02 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN471SN1B | 47025% | 4000 | 0.02 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN601SN1L | 60025% | 2900 | 0.038 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN601SN1B | 60025% | 2900 | 0.038 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN801SN1L | 80025% | 2500 | 0.05 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN801SN1B | 80025% | 2500 | 0.05 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN102SN1L | 100025% | 2000 | 0.075 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| BLM31KN102SN1B | 100025% | 2000 | 0.075 | -55 to +125 | 3.2 x 1.6 | 0.041 |
| Test Item | Specification |
|---|---|
| Temperature Cycle | 100 cycles, -55C to +125C |
| Humidity | 40C, 90-95% RH, 1000h |
| Heat Life | 85C, Rated Current, 1000h |
| Cold Resistance | -55C, 1000h |
| Item | Specification |
|---|---|
| Tape Width | 8mm |
| Pitch | 4mm |
| Quantity per Reel | 2500 pcs. / reel (180mm reel) |
| Plastic Tape Pull Strength | 5N min. |
| Cover Tape Pull Strength | 10N min. |
| Cover Tape Peeling off force | 0.2N to 0.7N |
|
|
Chip ferrite bead muRata BLM31KN102SN1L designed for electromagnetic noise suppression in electronics Images |