| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Current Rating : 200mA
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 2.2Ω
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 1.8kΩ@100MHz
Description : 1.8kΩ@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0402 200mA 2.2Ω
Mfr. Part # : BLM15HD182SN1D
Model Number : BLM15HD182SN1D
Package : 0402
The Murata BLM15H_SN series Chip Ferrite Beads are designed for noise suppression in electronic circuits. They are suitable for general use and high-speed signal lines, offering effective impedance characteristics at 100MHz and 1GHz to reduce unwanted electromagnetic interference.
| MURATA Part Number | Impedance () at 100MHz | Impedance () at 1GHz | Rated Current (mA) | DC Resistance ( max.) | Remark |
| BLM15HG601SN1D | 60025% | 100040% | 300 | 0.7 | For general use |
| BLM15HG601SN1B | 60025% | 100040% | 300 | 0.7 | For general use |
| BLM15HG102SN1D | 100025% | 140040% | 250 | 1.1 | |
| BLM15HG102SN1B | 100025% | 140040% | 250 | 1.1 | |
| BLM15HD601SN1D | 60025% | 140040% | 300 | 0.85 | For High speed Signal line |
| BLM15HD601SN1B | 60025% | 140040% | 300 | 0.85 | For High speed Signal line |
| BLM15HD102SN1D | 100025% | 200040% | 250 | 1.25 | |
| BLM15HD102SN1B | 100025% | 200040% | 250 | 1.25 | |
| BLM15HD182SN1D | 180025% | 270040% | 200 | 2.2 | |
| BLM15HD182SN1B | 180025% | 270040% | 200 | 2.2 | |
| BLM15HB121SN1D | 12025% | 50040% | 300 | 0.7 | |
| BLM15HB121SN1B | 12025% | 50040% | 300 | 0.7 | |
| BLM15HB221SN1D | 22025% | 90040% | 250 | 1.0 | |
| BLM15HB221SN1B | 22025% | 90040% | 250 | 1.0 |
| Parameter | Value |
| Operating Temperature | -55C to +125C |
| Storage Temperature | -55C to +125C |
| Item | Dimensions (mm) | Unit Mass (Typical) |
| Body (L x W) | 1.0 x 0.5 | 0.001g |
| Electrode | 1.00.05 x 0.50.05 | |
| Resistance element | 0.250.1 |
| Item | Specification |
| Standard Quantity per Reel | 10000 pcs. / 180mm reel |
| Tape Width | 8.00.3 mm |
| Pitch | 2.00.05 mm |
| Top tape peeling off force | 0.1N to 0.6N |
| Top tape pull strength | 5N min. |
|
|
Electronic circuit noise control muRata BLM15HD182SN1D chip ferrite bead with impedance at 100MHz and 1GHz Images |