EMI suppression component Samsung Electro-Mechanics CIB05J100NC chip bead for electronic equipment
Contact Now
Description : Ferrite Beads and Chips RoHS
Mfr. Part # : CIB05J100NC
Model Number : CIB05J100NC
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Samsung
  • Compliance: EU RoHS directive
  • RoHS Restricted Materials (not used): Cd, Pb, Hg, Cr6+, As, Br and compounds, PCB, asbestos
  • Ozone Layer Depleting Substances (not used): Freon, Haron, 1-1-1 TCE, CCl4, HCFC
  • Certifications: Environmental certification list available on the last page of the catalog.
Technical Specifications
Series Type Size Code (mm/inch) Impedance Range (@100MHz) Effective Frequency Range
CIB/CIM General Signal (CIB: monolayer, CIM: multilayer) 1608 (0603), 2012 (0805), 3216 (1206), 3225 (1210), 4516 (1806) 10-33 to 1500-2500 1MHz to 10GHz
CIC/CIS High Current 1005 (0402), 1608 (0603), 2012 (0805), 3216 (1206), 4516 (1806) 8 to 2500 1MHz to 10GHz
CIV GHz Noise suppression 1005 (0402) 30-120 N/A
CIG Power Inductor (Ferrite Multilayer) 1608 (0603), 2012 (0805), 2520 (1008) 0.27 H to 33 H N/A
CIH High Frequency Inductor 0402 (01005), 0603 (0201) 1 nH to 270 nH N/A
CIL General Inductor 1005 (0402), 1608 (0603), 2012 (0805), 3216 (1206) 1 nH to 100 nH N/A
Filters Diplexer 2012 (0805) N/A N/A
Filters LC Filter (Band Pass/Low Pass) 1608 (0603), 2012 (0805), 2520 (1008) N/A N/A
Common Mode Filter N/A 0806 (0302), 0605 (0202), 0403 (0101) 35 to 900 1MHz to 10GHz
3-Terminal Capacitor EMI Filter 1608 (0603), 2012 (0805), 3216 (1206) 10 pF to 100000 pF N/A