EMI Noise Reduction Component Cybermax CMBH3216S300WSP High Current Chip Ferrite Bead with Shielding
Contact Now
Current Rating : 6A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 10mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 30Ω@100MHz
Description : 30Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 1206 6A 10mΩ
Mfr. Part # : CMBH3216S300WSP
Model Number : CMBH3216S300WSP
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The CMBH3216S Series is a high current chip ferrite bead designed for effective EMI suppression in high current DC power lines and noisy signal lines. Featuring internal silver printed layers and magnetic shielded structures, these beads minimize crosstalk and offer large current withstand capability (up to 6A). With three material types and a wide range of impedance values, they are suitable for diverse applications across various frequencies. These components are RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: Cybermax
  • Series: CMBH3216S
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
Part NumberImpedance ()Test Freq. (MHz)DCR Max. ()Rated Current (mA)
CMBH3216S300WSP3025%1000.0106000