Contact Now
Capacitance : 47nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 400V
Description : 47nF Film Capacitor ±10% 400V Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : MPP473K0400D131206B1015
Model Number : MPP473K0400D131206B1015
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CHAMPION
  • Origin: Dongguan, China
  • Product Name: METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR (MPP-QP)
  • Customer:
Technical Specifications
ItemSpecification
ScopeCapacitors for type MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor)
Operation Temperature-40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Test ItemsPerformance
Withstand voltage (Between Terminals)150% Of Rated Voltage, 60sec. Shall be no abnormality
Withstand voltage (Between terminal and Enclosure)UR200+1000VDC, 60sec. Shall be no abnormality
Insulation resistance (Between Terminals) CR 0.33uFIR 9,000M (Measured at 10015VDC, For 60sec / 25)
Insulation resistance (Between Terminals) CR > 0.33uFIR 3,000 (M. uF) (Measured at 10015VDC, For 60sec / 25)
CapacitanceWithin the tolerance specified (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Dissipation Factor0.001 (0.1%) Max. (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Bending Strength of TerminalNo wire breakage and No Damage of Capacitor (Load Force: 0.5 Kg, Bending Time: 4 x 90 in 5sec)
VibrationAppearance: No Visible Damage, Contact: Normal (Frequency change: 1min. per cycle 10~55~10Hz, Vibration distance: 1.5mm, course: X, Y, Z axis, Time: 2h / axis (6h in total))
Solder-ability75% Of The Surface Tinning (Solder temperature: 2705, Solder time: 30.5sec)
Dry Heat ResistanceAppearance: No Visible Damage, Withstand Voltage: Normal, Capacitance Change: +5~ -2% Of The Initial Value, Insulation Resistance: CR 0.33uF IR 2,700M, CR > 0.33uF IR 900 M (TEST TEMPERATURE: 105 2, Test Times: 2Hrs)
Humidity ResistanceAppearance: No Visible Damage, Withstand Voltage: Normal, Capacitance Change: 10% of The Initial Value, Insulation Resistance: CR 0.33uF IR 2,700M, CR > 0.33uF IR 900 M, DF ( tan) 0.001 (TEST TEMPERATURE: -40 2, RELATIVE HUMIDITY: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, TEST VOLTAGE: 130% of The Rated Voltage for 1 min.)