EMI Suppression Component Cybermax CMBH3216S121PSP Chip Ferrite Bead with Multiple Impedance Options
Contact Now
Current Rating : 2.5A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : -
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 120Ω@100MHz
Description : 120Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 1206 2.5A
Mfr. Part # : CMBH3216S121PSP
Model Number : CMBH3216S121PSP
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The CMBH3216S Series is a high current chip ferrite bead designed for effective EMI suppression. Featuring internal silver printed layers and magnetic shielded structures, these beads minimize crosstalk and offer a large withstand current capability of up to 6A. They are suitable for a wide range of frequencies and are available in various impedance values and materials to suit diverse applications. These components are RoHS compliant.