Contact Now
Current Rating : 1A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 300mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 1kΩ@100MHz
Description : 1kΩ@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0603 1A 300mΩ
Mfr. Part # : CMBH1608S102LSP
Model Number : CMBH1608S102LSP
Package : 0603
Contact Now
CMBH1608S Series High Current Chip Ferrite Bead
The CMBH1608S Series is a high current chip ferrite bead designed for effective EMI suppression in a wide range of frequencies. Featuring internal silver printed layers and magnetic shielded structures to minimize crosstalk, these beads offer large withstand current capabilities (up to 6A). They are available in three material types and a wide range of impedance values, making them suitable for various applications including high current DC power lines and noise suppression for power lines or large current signals in electronic equipment.