Contact Now
Current Rating : 1A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 200mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 600Ω@100MHz
Description : 600Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0603 1A 200mΩ
Mfr. Part # : CMBH1608S601LSP
Model Number : CMBH1608S601LSP
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
The CMBH1608S Series is a high current chip ferrite bead designed for effective EMI suppression in a wide range of frequencies. Featuring internal silver printed layers and magnetic shielded structures to minimize crosstalk, these beads offer large withstand current capabilities (up to 6A). Available in three material types and a wide range of impedance values, they are suitable for various applications, including high current DC power lines and noise suppression for power lines or large current signals in electronic equipment.