High Current Chip Ferrite Bead Cybermax CMBH1608S300JSP Noise Suppression Component for EMI Control
Contact Now
Current Rating : 800mA
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : -
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 30Ω@100MHz
Description : 30Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0603 800mA
Mfr. Part # : CMBH1608S300JSP
Model Number : CMBH1608S300JSP
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
The CMBH1608S Series High Current Chip Ferrite Bead is designed for noise suppression in high current DC power lines and signal lines. Featuring internal silver printed layers and magnetic shielded structures, it minimizes crosstalk and offers large withstand current capabilities up to 6A. It is suitable for a wide range of frequencies to suppress EMI and is available in three material types with a wide range of impedance values. This product is RoHS Compliant.