Contact Now
Current Rating : 2.5A
Number of Circuits : 1
DC Resistance(DCR) : 70mΩ
Tolerance : ±25%
Impedance @ Frequency : 60Ω@100MHz
Description : 60Ω@100MHz 1 Line Ferrite Bead 0402 2.5A 70mΩ
Mfr. Part # : CMBH1005S600PSP
Model Number : CMBH1005S600PSP
Package : 0402
Contact Now
Product Overview
The CMBH1005S Series High Current Chip Ferrite Bead offers excellent noise suppression for high current DC power lines and signal lines. Featuring internal silver printed layers and magnetic shielded structures, these beads minimize crosstalk and can be used across a wide frequency range to suppress EMI. With large withstand current capabilities (up to 6A) and available in three material types with a wide range of impedance values, they are suitable for various applications in electronic equipment.