Contact Now
Capacitance : 22nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 1kV
Description : 22nF Film Capacitor ±5% 1kV Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : B82223J3AC30GB2000R
Model Number : B82223J3AC30GB2000R
Package : Through Hole,P=10mm
  • Product Series: MMKP82
  • Type: Double-sided metallized polypropylene film capacitor (Box type)
  • Origin: Dongguan City Chengxi Electronics Co., Ltd.
  • Leads: Tin-plated copper wire
  • Environmental Compliance: RoHS, REACH, Halogen-free (if required)
Technical Specifications
Model: MMKP82
Product Code Example: B82223J3AC30GB2000R
Specific Model Example: MMKP82 0.022uF 5% 1000V.dc P=10 (W13xH12xT6)
General Electrical Characteristics
Parameter Specification Notes
Climatic Category 40/105/56
Rated Temperature +85C
Capacitance Range 0.001F to 2.2F
Capacitance Tolerance G=2%; H=3%; J=5%; K=10%
Rated Voltage (Vdc) 250V, 400V, 630V, 1000V, 1600V, 2000V
Dissipation Factor (DF) 0.1% at 1KHz, 20-25C
Insulation Resistance 50000M for C0.33F; 10000M*uF for C>0.33F at 100VDC, 60 seconds
Dielectric Strength 1.6UR 5 seconds
Max. Pulse Rise Time (dV/dt) Refer to chart Depends on rated voltage and pitch (P)
Dimensions for Specific Model (Example: B82223J3AC30GB2000R)
P/N Cap (F) Tol. % R.V. VDC DF (1KHz) % W (0.5) mm H (0.5) mm T (0.5) mm P (0.5) mm L (2.0) mm d 0.05 mm
B82223J3AC30GB2000R 0.022 5 1000 0.1 13.0 12.0 6.0 10.0 20.0 0.6
Product Structure and Main Materials
No. Main Material Description Remark
1 Metallized Polypropylene Film / Metallized Polyester Film / Polypropylene Film MPAT/MMPEA/PP -
2 Sprayed Tin Layer Zinc-tin alloy wire -
3 Lead Wire Tin-plated copper wire -
4 Potting Material Epoxy resin Flame-retardant UL94V-0
5 Outer Protective Material PBT Plastic Shell (Grey) Flame-retardant UL94V-0
Packaging Information
  • Inner Box Dimensions: L*W*H = 34.5*23.5*24.5 cm
  • Outer Box Dimensions: L*W*H = 49*36*27 cm
  • Capacitors are packaged in transparent PVC bags for moisture and dust protection.
  • RoHS environmental mark.
Storage Conditions
  • Temperature: Max 35C
  • Relative Humidity: Max 80%
  • Storage Time: Maximum 12 months from the production date marked on the packaging bag.
  • Avoid prolonged exposure to air, which can degrade lead solderability.
  • Do not store in high temperature or high humidity environments.
Environmental Characteristics
  • Compliant with RoHS requirements.
  • Compliant with REACH requirements.
  • Compliant with Halogen-free requirements (if specified).
Product Electrical Characteristics and Test Conditions
No. Item Characteristic Test Method
1 Terminal Strength Tensile Strength, Bending Strength Tensile: 10N, 10s; Bending: 5N, 90x2 (for 0.6 & 0.8mm leads)
2 Solderability Solder coverage rate 95% on lead wire; Solder temp: 2455C, Immersion time: 2.50.5s
4 Thermal Shock Appearance -40C to +105C, 5 cycles, 30 min each
5 Vibration Appearance 0.75mm amplitude or 98m/s, 10-500Hz, 3 axes, 2h each